تخت بیمارستانی برای مراقبت از بیمار دیسک کمر

بهترین تجهیزات ماساژ چیست ؟

مقالات تخت ماساژ
بازدید: 4094

روانشناسی رنگ در بیمارستان ها

مقالات تخت بیمارستانی
بازدید: 1491

بیمارستان های خصوصی اصفهان

مقالات تخت بیمارستانی
بازدید: 5976

تخت بیمارستانی برای مراقبت از بیمار دیسک کمر

مقالات تخت بیمارستانی
بازدید: 965

10 تخت خواب لاکچری در جهان

مقالات تخت بیمارستانی
بازدید: 72

10 مرکز تخصصی لیزر در اصفهان

مقالات تخت بیمارستانی
بازدید: 986
 

نحوه خوابید بیمار دیسک کمر 


بیمارانی که دچار دیسک کمر هستند باید تخت بیمارستانی انتخاب کنند که ارتفاع آن حداقل 50 سانتی متر تنظیم کنند. در صورت نداشتن تخت بیمارستانی حتما این مورد را در نظر بگیرید و تخت معمولی را انتخاب کنید که ارتفاع آن کمتر از 50 سانتی متر نباشد. 
برای بیمار دیسک کمر هر تختی را که انتخاب کردید باید در نظر داشته باشید که تشک مناسب برای بیمار دیسک کمر بسیار مهم است. جک برای تخت بیمارستانی و چه برای تخت معمولی، حتما تشکی انتخاب کنید که انحنای ستون فقرات را حفظ کند. مناسب ترین تشک، تشک طبی است و قرار دادن یک بالش زیر گردن و زانو به دیسک کمر بسیار کمک می کند.
باید در نظر داشته باشید  که تخت  بیمارستانی و  تشک برای یک عمر بیمار است و برای مدت کوتاهی نیست. پس با در نظر گرفتن این مورد تخت و تشک انتخاب کنید.   

 

نحوه بلند شدن از تخت برای بیمار دیسک کمر

بیمار دیسک کمر باید در وضعیت خوابیده، به پهلو قرار بگیرد و در حالی که با دست دارد بلند می شود، پاهایش را از تخت آویزان کند. سپس پاها را روی زمین بگذارد و بنشینید و شروع به راه رفتن کند.
 

نحوه ایستادن بیمار دیسک کمر


 در هنگام ایستادن آناتومی بدن باید به صورتی باشد که تمت قوس های ستون فقرات بیمار به حالت عادی حفظ شود. این قوس ها شامل قوس گردن، قوس پشت  و قوس کمر است.

برای ایستادن طولانی مدت باید در نظر بگیرید که نباید تمام مدت وزن خود را روی دو پا بیندازیم. باید یه چیزی زیر پای خود قرار دهید که برای مدتی تمام وزن فقط روی یک پا باشد، سپس آن را با پای دیگر جا به جا کنید.
در صورت جراحی ستون فقرات نباید برای مدت طولانی بایستید.


 


نحوه نشستن بیمار دیسک کمر


قرار گرفتن در حالت نشستن به صورت علمی بیشتر از راه رفتن و خوابیدن به ستون فقرات فشار وارد می کند. به همین دلیل دراز کشیدن روی تخت بیمارستانی که با تشک خوب تجهیز شده است توصیه می شود. 

 اگر به دیسک کمر هستید و شرایط کاری ما به صورتی است که باید بنشینید، حفظ قوس کمر بسیار مهم است. برای درست نشستن، قوس کمر را حفظ کنید و از قوز کردن پرهیز کنید. از زیر دستی و بالش طبی و گردنی مناسب برای نشستن پشت میز کارمندی استفاده کنید.

در هنگام کار بعد از هر یک ساعت، به مدت 5 دقیقه قدم بزنید و بعد از 3 ساعت کار کردن، 30 دقیقه دراز بکشید.

 
 

نحوه  پوشیدن جوراب و کفش برای افراد دارای دیسک کمر:


در هنگام پوشیدن جوراب و کفش، از خم شدن پرهیز کنید. برای انجام چنین کارهایی روی صندلی بنشینید.


بیشتر بخوانید : تخت ماساژ

نحوه خم شدن به پایین در دیسک کمر

برای برداشتن چیزی از روی زمین، حتی به افرادی که کمر و دیسک کمر سالم دارند نیز توصیه می شود خم نشوند. زیرا به اندازه ی وزنی معادل 250 کیلوگرم به کمر فشار می آید. برای دیسک کمر، از خم و راست شدن کمر دوری کنید.  برای برداشتن چیزی از روی زمین زانو ها را خم کنید و اجسام را از روی زمین بردارید.
نحوه نماز خواندن بیمار دیسک کمر

برای نماز خواندن از صندلی و میز با ارتفاع مناسب استفاده کنید و مراقب باشید کمر خم رو راست نشود.
برای وضو گرفتن، بنشینید، پا را روی زانوی دیگر بیندازید و مسح بکشید.نحوه رانندگی کردن برای بیماران دارای دیسک کمر

رانندگی باید به اندازه باشد. سهی کنی مسافت های طولانی رانندگی نکنید. ارتفاع صندلی را درست تنظیم کنید. ط.ری که به راحتی پایتان به پدال برسد. صندلی را در  90 درجه تنظیم کنید و برای قوس کمر از بالش طبی مخصوص رانندگی استفاده کنید.
در هنگام رانندگی زاویه ی زانو ها 145 درجه باشد.اگر جراحی دیسک کمر داشته اید باید در نظر داشته باشید که  میزان بهبودی نهایی تحت تاثیر فاکتورهای بسیار زیادی قرار دارد. این فاکتور ها عبارتند از  :
 
 • مصرف دخانیات
 • پوکی استخوان
 • سن بیمار
 • وزن بیمار
 • آرتروز مفاصل
 • بیماری های روحی و عصبی
 • حمایت خانوادگی
 • بیماری های زمینه ای قبلی
 • وجود دیابت
 • بیماری های قلبی عروقی
 • فشار خون

 
در هنگام درد به بدن خود گوش کنید. در همیشه یک اخطار است. اگر بدنتان در حالتی قرار می گیرد که درد دارد، از آن وضعیت دوری کنید و به حرف بدنتان گوش دهید.
 
بازدید: 965تاریخ انتشار : 1401/05/11